تاریخچه شرکت

شرکت آب و فاضلاب اهواز در سال ۱۳۴۴ ضمن تحویل  تاسیسات آب شهری از بخش خصوصی موجودیت یافته، سپس در سال ۱۳۶۹ باستناد ماده یک قانون تشکیل شرکتهای آب و فاضلاب با هدف توزیع آب شرب و جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهری تحت پوشش آبفا استان خوزستان قرار گرفت. این شرکت در سال ۱۳۷۷ پس از شناسایی بعنوان شرکتی مستقل ، علاوه برتصدی امور آب و فاضلاب شهر اهواز، وظیفه سرپرستی و اداره شهرهای حمیدیه، ملاثانی، ویس و شیبان و کارون را نیز عهده‌دار گردید. توضیح اینکه شهر اهواز با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و سیصد و سی سه هزار نفر از جهت جغرافیایی ۱۲ متر بالاتر از سطح دریا قرار داشته و آب شرب شهروندان آن عمدتاً از طریق رودخانه کارون تامین می‌شود . تاکنون حداقل دبی رودخانه کارون ۹۰ مترمکعب بر ثانیه (در مواقع کم آبی) حداکثر آن ۵۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه (در مواقع سیلابی) و متوسط آن ۲۵۰۰ مترمکعب برثانیه محاسبه شده است . بدین ترتیب شرکت آب و فاضلاب اهواز ضمن بهره برداری از این منبع مهم آبی (بعنوان عمده ترین‌ها منبع تامینی) پس از مراحل تصفیه و  پالایش بهداشتی ، آنرا از طریق شبکه ای بطول ۲۸۸۹ متر برای ۴۲۲ هزار مشترک تحت پوشش خود ارسال و توزیع می‌نماید.

در زمینه خدمات فاضلاب نیز اضافه می‌شود این شرکت از سال ۱۳۷۳ ضمن  تحویل تاسیسات فاضلاب از شهرداری متولی اداره شبکه‌ و تاسیسات آن گردیده است به‌گونه‌ای که هم اینک با در اختیار داشتن ۲۲۰۱ کیلومتر خط فاضلاب ۱۰۶ ایستگاه پمپاژ فاضلاب را نیز در اختیار دارد. همچنین یک مرکز مهم تصفیه فاضلاب با ظرفیت پالایش ۳۹۰ لیتر بر ثانیه در این شرکت فعال می‌باشد. ضمناً تا این تاریخ آخرین آمار مشترکین فاضلاب شرکت ۳۷۳ هزار انشعاب برآورد شده است.

شرکت آب و فاضلاب اهواز (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۷۶/۱۰/۲۳ تحت شماره ۸۵۸۵ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی اهواز به ثبت رسیده  و از تاریخ ۱۳۷۷/۰۱/۰۱ با تحویل اموال و دارائیها و تاسیسات آب شهری و (تاسیسات دفع فاضلاب) شهر اهواز و همچنین تعداد ۶۲۹۸۲۳ مشترک آب و فاضلاب از شرکتها و دستگاههای قبلی در چهارچوب قانون تشکیل شرکتهای آب و فاضلاب و قانون تجارت آغاز به کار نموده است. شرکت آب و فاضلاب اهواز یکی از شرکتهای زیر مجموعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بوده و دفتر اصلی شرکت در شهر اهواز واقع در کیانپارس خیابان پنج غربی نبش خیابان خرداد می باشد.

پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser()‎ (خط ۷۰ از ‎/var/www/vhosts/aww.co.ir/httpdocs/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).